Szkoła Podstawowa nr 54 z Oddziałami Integracyjnymi w Częstochowie

Światowy Dzień Książki i Praw Autorskich oraz Tydzień Bibliotek

Zokazji Światowego Dnia Książki i Praw Autorskich (doroczne święto mające na celu promocję czytelnictwa, edytorstwa i ochronę własności intelektualnej prawem autorskim) oraz Tygodnia Bibliotek uczniowie zostali zaproszeni na różne ciekawe imprezy:

  • na wystawę „Niewidomi i słabowidzący też czytają” prezentującą książki dotykowe, maszynę i papier brajlowski, tabliczkę i rysik do pisania. Eksponaty wypożyczone               z Polskiego Związku Niewidomych, cieszyły się dużym zainteresowaniem uczniów                    i rodziców na zebraniach pionu kl. 1-2.
  • na warsztaty „Niewidomi i słabowidzący też czytają” prowadzone przez tyflopedagoga panią Renatę Kleszcz. Uczestnicy zostali zapoznani z zasadami pisania alfabetu dla niewidomych i w nim właśnie, za pomocą tabliczek i rysika, pisali swoje imiona. Pisali również, z trudem, na brajlowskiej maszynie. Posługiwali się innymi zmysłami niż wzrok „czytając” książki dotykowe „Czerwony Kapturek” i „Kopciuszek”. Dzięki takim zajęciom mogli wyobrazić sobie sposób czytania niewidomych kolegów.
  • na XV Powiatowy Konkurs Wiedzy o Książce i Bibliotece, organizowany przez Szkołę Podstawową nr 53. Z zaproszenia do konkursu skorzystały uczennice z kl. 6 a, przygotowywane przez nauczyciela bibliotekarza. W tej imprezie kierowanej do uczniów kl. 7, 8 i III gimnazjum, Kamila Garbiec i Paulina Płomińska zdobyły wyróżnienia.
  • na X Paradę Postaci Literackich do Biblioteki Publicznej im. W. Biegańskiego, organizowaną również przez Sekcję Bibliotekarską i Bibliotekę Pedagogiczną. Wraz                             z przedstawicielami wielu szkół Częstochowy i regionu, paradowały uczennice kl;. 5 b: Emilia Kurek jako postać Minnie z książki Małgorzaty Strzałkowskiej „Opowieść wigilijna Myszki Miki”oraz Natalia Cygan jako Esmeralda z książki Viktora Hugo „Dzwonnik                   z Notre Dame”. Natalia zdobyła I miejsce w konkursie na najpiękniejszą postać literacką.  
  • na Pasowanie na czytelnika uczniów klas pierwszych, które było podsumowaniem zdobywanych od września umiejętności czytelniczych. A więc było zwiedzanie Biblioteki                 z działami literatury pięknej i popularnonaukowej, pieczętowanie książek w trakcie jej drogi do czytelnika, odgadywanie tytułów bajek i postaci literackich. Sukcesem zakończone próby, doprowadziły do pasowania i wręczania zakładek do książek. Najmłodszym czytelnikom towarzyszyły koleżanki z kl. 5 b przebrane za Driadę, Białą Czarownicę                   i Esmeraldę.

Edycja tekstu:B.Policińska

Circuit Maroc
Excursio Maroc
Argan Maroc
huile argan Maroc