Szkoła Podstawowa nr 54 z Oddziałami Integracyjnymi w Częstochowie

Wyniki Powiatowego Czytelniczego Konkursu Walentynkowego „Najbardziej romantyczny fragment książki”

I miejsce

Joanna Jagiełło: „Zielone martensy”

I to nie magia chwili, wiem, że muszę jej to powiedzieć teraz, a nie kiedy indziej, niezależnie od tego, jaka będzie jej reakcja.

-Opia…-szepczę, bo struny głosowe jakby odmówiły mi posłuszeństwa- dla mnie… to coś więcej niż przyjaźń. Zapadła cisza.

-Tak?- pyta.

-Tak. Bo ja…chyba… a raczej na pewno cię kocham. Znowu cisza. Patrzę na nią,

a ona… Ona po prostu się uśmiecha. Uśmiecha się tak pięknie jak nigdy, nawet piękniej niż wtedy, kiedy pierwszy raz ją zobaczyłem. I ja nie mogę już nic zrobić innego, tylko pocałować ten uśmiech. Całujemy się tak, kiedy nagle zaczyna podać śnieg. Opia odrywa się na chwilę ode mnie. Na krótką chwilę.

-Popatrz- mówi.-Pierwszy śnieg.”

Weronika Wyrwał – Gimnazjum w Dąbrowie Zielonej, opiekun: Barbara Majda

I miejsce

Krystyna Siesicka: „Jezioro osobliwości”

Jakie to dziwne! Tym jednym, małym słowem Michał otworzył przede mną świat! Teraz widzę, jakie cudne jest wszystko wokół mnie! Nawet kiedy budzi mnie szary, pochmurny dzień, jest mi to obojętne, bo mam własne słońce, które noszę w sobie, słońce na swój prywatny użytek! Ten ostatni tydzień zmienił mnie. Dostrzegam to sama. Jestem lepsza, cierpliwsza, bardziej wyrozumiała.Nic mnie nie drażni, nie wyprowadza z równowagi. Kiedy zmywam naczynia po obiedzie, śpiewam. Kiedy mama chce przyszyć mi guzik do płaszcza, wyjmuję jej igłę z rąk. (...) A to wszystko dlatego, że wiem! Że Michał nareszcie powiedział mi słowo, na które czekałam tyle czasu! Mówi się, że zakochanie zabiera dziewczętom czas i ochotę do nauki, a ze mną jest zupełnie inaczej! Wszystko tak szybko wchodzi mi do głowy! Pewnie dlatego, że nie potrzebuję się już martwić swoją samotnością, nie męczy mnie pragnienie, żeby kogoś mieć tylko dla siebie, kogoś własnego, jedynego, najmilszego!”

Jan Chybalski – Szkoła Podstawowa w Rzerzęczycach, opiekun: pani Anida Chybalska

II miejsce

Paulo Coelho „Hipis”

Czym jest życie bez kochania? Jest jak drzewo, które nie owocuje. Jak sen bez snów, wręcz bezsenność. To jak żyć dzień po dniu, łudząc się, że słońce rozświetli twój pomalowany na czarno pokój, mimo szczelnie zamkniętych i zasłoniętych okien i drzwi. To jak wiedzieć, że jest klucz, ale nie mieć ochoty otworzyć drzwi i stamtąd wyjść.”

Aleksandra Majchrowska - Szkoła Podstawowa nr 41, opiekun: Jolanta Malasiewicz

III miejsce

Antoine de Saint - Exupery „Mały Książę”

- Gwiazdy dla ludzi mają różne znaczenie. Dla tych, którzy podróżują, są drogowskazami.

Dla innych są tylko małymi światełkami. Dla uczonych są zagadnieniami. Dla mego Bankiera są złotem. Lecz wszystkie te gwiazdy milczą. Ty będziesz miał takie gwiazdy, jakich nie ma nikt.

- Co chcesz przez to powiedzieć?

- Gdy popatrzysz nocą w niebo, wszystkie gwiazdy będą się śmiały do ciebie, ponieważ ja będę mieszkał i śmiał się na jednej z nich. Twoje gwiazdy będą się śmiały.

I zaśmiał się znowu.

- A gdy się pocieszysz (zawsze się w końcu pocieszamy), będziesz zadowolony z tego, że mnie znałeś. Będziesz zawsze mym przyjacielem. Będziesz miał ochotę śmiać się ze mną. Będziesz od czasu do czasu otwierał okno - ot, tak sobie, dla przyjemności. Twoich przyjaciół zdziwi to, że śmiejesz się, patrząc na gwiazdy. Wtedy im powiesz: "Gwiazdy zawsze pobudzają mnie do śmiechu". Pomyślą, że zwariowałeś. Zrobiłem ci brzydki figiel.

I znowu się zaśmiał.”

Sylwia Knop - Szkoła Podstawowa nr 48, opiekun: pani Dagmara Sieczka

III miejsce

Brittainy C. Cherry „Kochając pana Danielsa”

Myślałem, że sobie ciebie wymyśliłem. Myślałem, że żyłem w świecie ciemności i wymarzyłem twoje istnienie. Że w jakiś sposób mój umysł cię stworzył (..). Ale potem uświadomiłem sobie, że nigdy nie potrafiłbym marzyć o czymś tak pięknym. Jesteś powodem, dla którego ludzie wierzą w jutro. Jesteś głosem, który odstrasza cienie. Jesteś miłością, dzięki której oddycham. (..) Nie odchodź. Zostań ze mną na zawsze. (...) Pozwól mi być dla ciebie wszystkim. Nie odchodź.”

Angelika Brzozowska - Szkoła Podstawowa nr 48, opiekun: pani Dagmara Sieczka

WyróżnienieAntoine de Saint - Exupery „Mały Książę”

-Nie - odrzekł Mały Książę. - Szukam przyjaciół. Co oznacza „oswoić”?

- Jest to pojęcie zupełnie zapomniane - powiedział lis. - „ Oswoić” znaczy „stworzyć więzy”.

- Stworzyć więzy?

- Oczywiście - powiedział lis. - Teraz jesteś dla mnie tylko małym chłopcem, podobnym do stu tysięcy małych chłopców. Nie potrzebuję ciebie. I ty także mnie nie potrzebujesz. Jestem dla ciebie tylko lisem, podobnym do stu tysięcy innych lisów. Lecz jeżeli mnie oswoisz, będziemy się nawzajem potrzebować. Będziesz dla mnie jedyny na świecie. I ja będę dla ciebie jedynym na świecie.

- Zaczynam rozumieć - powiedział Mały Książę. - Jest jedna róża… zdaje mi się, że ona mnie oswoiła…

- To możliwe - odrzekł lis. - na Ziemi zdarzają się różne rzeczy…”

Kamila Pałuszka – Szkoła Podstawowa w Rzerzęczycach, opiekun: pani Anida Chybalska

Wyróżnienie

John Green „Gwiazd naszych wina”

Kocham Cię i wiem, że miłość jest tylko wołaniem w próżni, a zapomnienia nie da się uniknąć, że wszyscy jesteśmy skazani i nadejdzie dzień, kiedy cały nasz wysiłek obróci się w pył, wiem, że słońce pochłonie jedyną ziemię, jaką mamy, a ja cię kocham.”

Paulina Zyszczak - Szkoła Podstawowa nr 24, opiekun: pani Anna Romianowska

Wyróżnienie

Cecelia Ahern „Love, Rosie”

"Jest najszczęśliwszym człowiekiem pod słońcem, Rosie, bo ma Ciebie. Nie zasługuje na to, natomiast Ty zasługujesz na dużo więcej – na kogoś, kto będzie Cię kochał w każdej sekundzie Twojego życia, kto będzie myślał o Tobie nieustannie, zastanawiając się, co w tej chwili robisz, gdzie jesteś, z kim jesteś i czy czujesz się dobrze. Potrzebujesz kogoś, kto pomoże Ci spełnić marzenia i kto ochroni Cię przed tym, czego się obawiasz. Powinnaś mieć u swego boku kogoś, kto będzie traktował Cię z szacunkiem i kochał w Tobie wszystko, a zwłaszcza Twoje wady. Zasługujesz na życie z kimś, kto sprawi, że poczujesz się szczęśliwa, tak szczęśliwa, że wyrosną Ci skrzydła. Z kimś, kto powinien już dawno wykorzystać szansę bycia z Tobą, a zamiast tego się przestraszył i nawet nie spróbował. [...] Nigdy nie powinienem pozwolić, żeby tamtego dnia w Bostonie Twoje usta rozłączyły się z moimi. Nie powinienem się odsuwać, panikować. Nie powinienem zmarnować tylu lat bez Ciebie. Pozwól, żebym Ci to jakoś wynagrodził, Rosie. Kocham Cię chciałbym być z Tobą, Katie i Joshem. Na zawsze." 

Zuzanna Kwarciak - Zespół Szkół w Rzerzęczycach, opiekun: pani Anida Chybalska

GRATULUJEMY:)

(Komisja oceniała cytaty i uzasadnienia. Najlepszych uzasadnień nie zamieszczono razem z cytatami z powodu dużej objętości.)

Nagrody zostaną dostarczone do szkół po zakończeniu akcji protestacyjnej.

Circuit Maroc
Excursio Maroc
Argan Maroc
huile argan Maroc