Szkoła Podstawowa nr 54 z Oddziałami Integracyjnymi w Częstochowie

Biblioteka

Światowy Dzień Książki i Praw Autorskich oraz Tydzień Bibliotek

Zokazji Światowego Dnia Książki i Praw Autorskich (doroczne święto mające na celu promocję czytelnictwa, edytorstwa i ochronę własności intelektualnej prawem autorskim) oraz Tygodnia Bibliotek uczniowie zostali zaproszeni na różne ciekawe imprezy:

  • na wystawę „Niewidomi i słabowidzący też czytają” prezentującą książki dotykowe, maszynę i papier brajlowski, tabliczkę i rysik do pisania. Eksponaty wypożyczone               z Polskiego Związku Niewidomych, cieszyły się dużym zainteresowaniem uczniów                    i rodziców na zebraniach pionu kl. 1-2.
  • na warsztaty „Niewidomi i słabowidzący też czytają” prowadzone przez tyflopedagoga panią Renatę Kleszcz. Uczestnicy zostali zapoznani z zasadami pisania alfabetu dla niewidomych i w nim właśnie, za pomocą tabliczek i rysika, pisali swoje imiona. Pisali również, z trudem, na brajlowskiej maszynie. Posługiwali się innymi zmysłami niż wzrok „czytając” książki dotykowe „Czerwony Kapturek” i „Kopciuszek”. Dzięki takim zajęciom mogli wyobrazić sobie sposób czytania niewidomych kolegów.

Czytaj więcej...

Wyniki Powiatowego Czytelniczego Konkursu Walentynkowego „Najbardziej romantyczny fragment książki”

I miejsce

Joanna Jagiełło: „Zielone martensy”

I to nie magia chwili, wiem, że muszę jej to powiedzieć teraz, a nie kiedy indziej, niezależnie od tego, jaka będzie jej reakcja.

-Opia…-szepczę, bo struny głosowe jakby odmówiły mi posłuszeństwa- dla mnie… to coś więcej niż przyjaźń. Zapadła cisza.

-Tak?- pyta.

-Tak. Bo ja…chyba… a raczej na pewno cię kocham. Znowu cisza. Patrzę na nią,

a ona… Ona po prostu się uśmiecha. Uśmiecha się tak pięknie jak nigdy, nawet piękniej niż wtedy, kiedy pierwszy raz ją zobaczyłem. I ja nie mogę już nic zrobić innego, tylko pocałować ten uśmiech. Całujemy się tak, kiedy nagle zaczyna podać śnieg. Opia odrywa się na chwilę ode mnie. Na krótką chwilę.

-Popatrz- mówi.-Pierwszy śnieg.”

Weronika Wyrwał – Gimnazjum w Dąbrowie Zielonej, opiekun: Barbara Majda

Czytaj więcej...

Międzynarodowy Miesiąc Bibliotek

Czytaj więcej...W październiku na całym świecie obchodzi się Międzynarodowy Miesiąc Bibliotek Szkolnych. Obchodziliśmy go również u nas pod hasłem „Książka to przyszłość”. Z tej okazji w Bibliotece odbyły się konkursy związane z wiedzą o książce, bibliotece, historią pisma i edukacją medialną, dla wszystkich klas

Czytaj więcej...

Święto Misia

Czytaj więcej...29 listopada 2018 r. Biblioteka szkolna była miejscem obchodów Światowego Dnia Pluszowego Misia. Pluszaki przybywały na to święto kilka dni wcześniej i zasiadały w czytelni na regałach i stolikach. W czwartek każdy uczeń kl. 1a, 1b i 1 c przyszedł ze swoim ulubionym misiem.

Czytaj więcej...

Circuit Maroc
Excursio Maroc
Argan Maroc
huile argan Maroc