Szkoła Podstawowa nr 54 z Oddziałami Integracyjnymi w Częstochowie

Międzynarodowy Dzień Języka Ojczystego

imagesZ okazji Międzynarodowego Dnia Języka Ojczystego przypadającego na 21 lutego nauczycielka języka polskiego –  Monika Malinowska zorganizowała akcję pt. „Nie taki język straszny, jak go opisują”. Przeprowadziła w klasach 5 i 6 test składający się z czterech zadań. Uczniowie mieli wybrać m.in. poprawne sformułowania, odpowiednie przypadki i właściwe formy czasownika. Najwięcej błędów zostało popełnionych w wyrazach: widelców (nie widelcy), ta  pomarańcza  (nie ta pomarańcz),  ten rożen (nie to rożno),  umieją (nie umią),  lubić (nie lubieć).

Po kilku dniach uczniowie mogli poznać wyniki i sprawdzić, jakie są poprawne formy gramatyczne. Zwycięstwo wywalczyła klasa 5b, której średnia prawidłowych odpowiedzi na ucznia wyniosła    68,08 % . Serdecznie gratulujemy! Dużym zainteresowaniem cieszyła się wystawka, na której zostały umieszczone wielkie zdjęcia zrobione w miejscach publicznych. Do czego prowadzi nieznajomość zasad pisowni, uczniowie przekonali się sami oglądając te plakaty. „Wstyd i hańba” – powiedzielibyśmy dzisiaj. Może po tej akcji z okazji Międzynarodowego Dnia Języka Ojczystego uczniowie z większym entuzjazmem podejdą do lekcji ortografii?

P1030205P1030211P1030212Zdj_cie004

Circuit Maroc
Excursio Maroc
Argan Maroc
huile argan Maroc